HaPV - Hamster Polyoma Virus !!!

 

Virová nemoc křečků syrských.

    Naštěstí naši křečci tuto nemoc nemají, vzhledem k výskytu této nemoci u jiných chovatelských stanic si teď neplánuji nákup nových zvířat do chovu, abych si nemoc náhodou nezavlekla. Zároveň bych ráda poděkovala chovatelce CHS von Schtaubing, že mě včas informovala o této nemoci a neprodala mi svého odchovance Eliota von Schtaubing když se jí tato nemoc objevila v chovu. 

    Nemoc není přenosná na jiné druhy křečků a křečíků ani na lidi. Je to nemoc pouze křečků syrských a přenáší se močí.

    Příznaky nemoci jsou bradavičky v oblasti na bradičce, okolo očí, uší, za krkem či na packách a pohlavních orgánech. Podezřelá je i jediná malá bradavička. Bradavičky jsou benigní nádory. 

    Léčba bohužel zatím není. Pokud si zavlečete nemoc do chovu, musíte raději zastavit prodej mláďat, aby se nemoc dále nešířila. Chov mít v karanténě, nemocná zvířata v první řadě oddělit od ostatních a chovat na bezprašné podestýlce. Většinou není nutné zvíře uspat, křeček v normální formě nemoci netrpí. Ovšem u nakažených mláďat během prenatálního vývoje se pak objevuje kolem 2měsíců věku rakovina různých orgánů. V žádném případě byste tedy neměli na těchto zvířatech i po utlumení nemoci dále chovat. Inkubační doba nemoci je 6měsíců.     

    Prevencí je karanténa nových či podezřelých zvířat odděleně od chovu, ideálně v jiné místnosti, používat vlastní podestýlku pro karanténu a vlastní pro chov. Kontrola výskytu bradaviček a desinfekce rukou po každém kontaktu se zvířetem (na ruce Spitaderm, na plochy Incidur).

 

Zde uvádím odkaz na fotografie nakažených křečků https://kreculky.webnode.cz/chov/hapv-hamster-polyoma-virus/