Chovatelské zařízení

 

 

Chovatelská zařízení:

Křečky můžeme chovat buď v teráriích, nebo klecích. Názory chovatelů na chovatelská zařízení se liší. Výhodou terária je určitě to, že nemáte hobliny všude po bytě, když začnou být křečci aktivní. Nevýhodou je, že mají na běhání pouze prostor na dně, napáječku upevňujete přísavkou a křeček jí stejně okouše, takže tam ani nedrží a když dáte misku s vodou tak do ní hned nahází podestýlku a ještě se tam vykoupe, navíc terárium i špatně větrá. Já osobně preferuji chov v klecích. Minimální rozměr pro křečka syrského je ubikace o rozměrech 50x30x30cm. Jelikož koupené klece neodpovídali mým představám, rozhodla jsem se, že si vyrobím vlastní. Samozřejmě za pomoci mého šikovného dědečka se svářečkou.

 

Vybavení:

Napáječka nebo misky na vodu

Upřednostňuji napáječky s kuličkou, které se snadno připevní na klec. Může být miska, ale jak už jsem říkala, tam vydrží čistá voda možná 10min.

 

Misky na žrádlo

Můžou být, ale nemusí. V přírodě křeček tráví hodiny tím, že si shání potravu. Ovšem z estetického hlediska samozřejmě vypadají hezky. I když ze zkušenosti vím, že si všechnu potravu křeček nakřečkuje do své „spíže“.

 

Domeček

Nepoužívám. Dají se koupit dřevěné či plastové. Křeček je pak ale zalezlý celý den v domečku a není vidět. Raději mu dám natrhaný toaletní papír či papírové ubrousky, ze kterých si postaví hnízdo. Je to podle mě pro něho i přirozenější, jelikož v přírodě žije v norách kde má udělané hnízdo a ne domečkách.

 

Kolotoč

Někdo křečkům dává, někdo ne. Já mám u každého křečka jeden drátěný. Podle mě je to dobré pro jejich zdraví a kondici. Křeček si v něm zasportuje a naběhá si pár metrů, které by normálně v kleci či teráriu neuběhl. U syrského křečka se mi ještě nestalo, že by byl na kolečku závislý, jako občas bývají džungarští křečíci.

 

Hračky

Snažím se křečkům nějakým způsobem oživit jejich klec a udělat jim v ní takové hřiště, aby se nenudili a měli co dělat. Používám k tomu různé ruličky, roury a provazy. Kterými můžou prolézat, šplhat po nich nebo je jen rozkousat, čím se taky zabaví. Viz. foto. (dodám)

 

Další potřeby pro křečky

 

Přepravka

Je nezbytná při přepravě zvířete ať od chovatele domů, na cestu k veterináři, na výstavu apod.

Možná namítnete, že stačí papírová krabička, ve které vám prodají křečka ve zverimexu, ale věřte mi, že stačí křečkovi 5-10min. a máte ho venku. Nejlepším řešením je pořídit si malé faunarium. Je to vlastně takové malé plastové terárium se zamřížovaným víkem s dvířky pro dání a vyndání zvířete. Malé a střední faunarium má navíc i praktické držátko na přenášení.